top of page
O WYSTAWIE

Otwarcie wystawy malarstwa: Jana Kaji pt „Ludzie jak aniołowie”

 

miejsce:  Salon Kultury Polskiej

                 Polskie Centrum Kultury i Edukacji

                 11 John's Place, Edinburgh

                 16.01.2015, godz. 19.00

 

Prezentowane w Polskim Centrum Kultury i Edukacji w Edynburgu dwa wybory naszych prac pt. „Ludzie jak aniołowie” „ oraz „Aniołowie przyjaciół” jest próbą odnalezienia nowego spojrzenia na rzeczywistość anielską. „Zbliżenie się” do tej tajemnicy wyobraziliśmy sobie dwubiegunowo.  Z jednej strony chcieliśmy przedstawić wizerunek Anioła jako postać duchową (nawiązując do bogatej tradycji angelologicznej), a jednocześnie pragnęliśmy odnaleźć Anioła w wizerunku człowieka – zobaczyć osobę ludzką jako Opiekuna. Każdy z nas odczuwa i obrazuje to inaczej.  Połączenie tych dwóch rozpoznań stanowi wspólne przesłanie o Bytach Anielskich. Widzieć z miłością i troską bliźnich oznacza wierność swojemu powołaniu. Mieści się w tym podstawowe poczucie wzajemności do drugiego człowieka. Co staje się  wyznacznikiem tego działania? Pozornie niewiele – codziennie przekazywana miara dobroczynnej obecności.

 

 

*     *     *

 

(…) Rola artysty jako współbrata i przewodnika to postawa, która zdaje się być dla Jana Kaji czymś wiodącym - istotnym i przekonywującym.

 

Jacek Soliński

 

 

(…) Chciałbym zwrócić uwagę na konsekwencję twórcy, który właściwie od początku swojej kariery artystycznej podąża szlakiem chrześcijańskich toposów. Mało w dzisiejszej sztuce takich przykładów, mało znaków nadziei. (…) W chrześcijaństwie bydgoszczanin odnalazł przestrzeń właściwą dla swoich twórczych poszukiwań, dla wyrażenia dramatu człowieka przełomu XX i XXI wieku, człowieka zmagającego się z naporem konsumpcjonizmu i indyferentyzmu moralnego, a jednocześnie – boleśnie odczuwającego głód i potrzebę transcendencji.

                                                                                                        

Jarosław Jakubowski

 

 

(…) Czasem zastanawiam się - kim są postacie z obrazów Jana Kaji ? Z pogranicza lub raczej przecięcia świata ludzi i przestrzeni boskiej? A może artysta przedstawia własny świat, w którym standardowe powyższe podziały nie mają zastosowania?

                                                                                                Wojciech Banach

Poczęstunek

 

Wydarzeniu towarzyszyła degustacja whisky przygotowana przez firmę anCnoc – Highland Single Malt Scotch Whisky.

Jan Kaja (fot. Jacek Nowacki)

Jan Kaja

Ur. w 1957 r. w Bydgoszczy. Malarz, wydawca, fotograf. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską  i wydawnictwo w Bydgoszczy. Na początku lat 80. realizował projekty konceptualne (plakaty – odezwy). Wspólnie z J. Solińskim opracował i wydał szereg albumów monograficznych poświęconym artystom plastykom. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych (Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin; zagranicą: Paryż, Rzym) . Jego obrazy oparte na relacji między twarzą i dłońmi stanowią swoisty jednoosobowy teatr. Malarz traktuje twórczość  jako powrót do stanu spontaniczności, by dzięki niej odkrywać człowieka w całej jego prostocie wyrazu i jednocześnie duchowej głębi. Autor cykli malarskich: „Postacie nierealne”, „Bramy”, „Droga Krzyżowa”, „Rozmowy” i „Ludzie jak aniołowie”.

GALERIA

Patronat:  anCnoc – Highland Single Malt Scotch Whisky, England.pl – Darmowe przelewy pieniężne

 

Współpraca:  Polish Professionals Forum, Polish Business Link, PSS „Bez granic”

 

bottom of page