top of page
O WYSTAWIE

Otwarcie wystawy malarstwa Jana Kaji

pt. „Przeczuwanie”

 

miejsce:  Salon Kultury Polskiej

                  Polskie Centrum Kultury i Edukacji

                  11 John's Place, Edinburgh

 

                 11.12.2015, godz. 19.00

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja tradycyjnej szkockiej whisky - prowadzona przez Ɓukasza Dynowiaka oraz prezentacja wyrobów cukierniczych piekarni The Pine Tree Bakery w Edynburgu.

WSTĘP WOLNY

 

 

O wystawie

 

CzƂowiek jest tu przedstawiony w caƂym swoim cielesnym pięknie i sile, ale jednoczeƛnie z pewnym piętnem dramatyzmu sygnalizowanym zarówno gestyką, jak i usytuowaniem w przestrzeni zamkniętej, klaustrofobicznej, opresyjnej. Jan pokazuje czƂowieka jako istotę peƂną godnoƛci, czynną, podejmującą trud wspóĆ‚ĆŒycia ze ƛwiatem. Jest w tych postaciach pewna pierwotna czystoƛć i prostota, coƛ, co Ƃączy je zdecydowanie bardziej z surową prawdą natury niĆŒ z iluzorycznym urokiem cywilizacji. (…)

 

(Piotr Siemaszko)

 

 

(…) Artysta – jak naleĆŒy się domyƛlać – staje po stronie wyraziƛcie zdefiniowanego systemu wartoƛci. SiƂa tych obrazów zasadza się, zatem na fundamencie prostoty i jasnoƛci przekazu. Patrząc na nie moĆŒna domniemywać, ĆŒe w ƛwiecie duchowym Jana Kaji nie ma miejsca na tani, ogƂupiający relatywizm, a jego sztuka nie potrzebuje dla zaistnienia i potwierdzenia swojej gƂębi bezwartoƛciowych, popkulturowych fajerwerków, czy równie jaƂowych estetycznych prowokacji. (…)

                                                                                              (Krzysztof Szymoniak)

   ...

 

Jan Kaja

Ur. w 1957 r. w Bydgoszczy. Malarz, wydawca, fotograf. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem SoliƄskim prowadzi Galerię Autorską i wydawnictwo w Bydgoszczy. Na początku lat 80. realizowaƂ projekty konceptualne (plakaty – odezwy). Wspólnie z J. SoliƄskim opracowaƂ i wydaƂ szereg albumów monograficznych poƛwięconym artystom plastykom. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych (Bydgoszcz, GdaƄsk, Sopot, ToruƄ, Warszawa, ƁódĆș, Kraków, Lublin; zagranicą: ParyĆŒ, Rzym i Edynnburgu) . Jego obrazy oparte na relacji między twarzą i dƂoƄmi stanowią swoisty jednoosobowy teatr. Malarz traktuje twórczoƛć, jako powrót do stanu spontanicznoƛci, by dzięki niej odkrywać czƂowieka w caƂej jego prostocie wyrazu i jednoczeƛnie duchowej gƂębi. Autor cykli malarskich: „Postacie nierealne”, „Bramy”, „Droga KrzyĆŒowa”, „Rozmowy” i „Ludzie jak anioƂowie”.

​

​

Sponsorzy:

​

​

 

 

 

 

 

 

WspóƂpraca:

bottom of page