SYMBOLEM brytyjskiego LOTNICTWA będzie POLAK. Dostał 60 razy więcej głosów niż najlepszy Brytyjczyk!

Polak, Franciszek Kornicki, zwyciężył w plebiscycie Muzeum RAF i dziennika "The Telegraph". Został wybrany głównym bohaterem wystawy z okazji stulecia RAF-u, która zostanie otwarta w 2018 roku. Naturalnych rozmiarów rzeźba naszego rodaka stanie w budynku muzeum.

Zaangażowanie Polaków, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce, przerosło wszelkie oczekiwania. Wieść o konkursie błyskawicznie rozeszła sie po mediach społecznościowych. Na efekt nie trzeba było długo czekać - polski bohater otrzymał aż 325 tys. głosów - czyli o 60 razy więcej niż następny kandydat na liście!!!

Pan Franciszek przedostał się do Wielkiej Brytanii podczas wojny mając 26 lat. Najpierw walczył w słynnym polskim Dywizjonie 303. Następnie 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 - jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii, działających w ramach RAF. Wykonywał też zadania bojowe dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF w Holandii i Belgii. Po zakończeniu wojny pozostał na Wyspach, nie uznając komunistycznego rządu, który zawiązał się w Polsce.

W grudniu br. będzie obchodzić swoje 101 urodziny. Jest ostatnim żyjącym dowódcą polskich dywizjonów lotnictwa, które zasłynęły podczas Bitwy o Anglię. [if !supportLineBreakNewLine] [endif]

Franciszek Kornicki, 2017 r., fot. YouTube/Hillingdon London

Ostatnie wiadomości
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now