#PL100: Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę


18 stycznia w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się konferencja prasowa, która zainaugurowała rok obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wraz z zastępcą dyrektora Instytutu Kultury Polskiej panią Martą de Zunigą przedstawili wydarzenia i projekty upamiętniające rocznicę, które odbędą się w Wielkiej Brytanii w 2018 r. – pod nazwą #PL100.

Wśród zaplanowanych wydarzeń – przedstawiających polską historię i dorobek polskiej kultury, w szczególności ostatniego stulecia – są m.in. wystawy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, plebiscyty, kampanie internetowe oraz tematyczne konferencje naukowe.

Ogłoszono także drugą edycję Polish Heritage Day (Dnia Polskiego Dziedzictwa), którego tematem przewodnim w tym roku bedzie niepodległość.

Ruszyła również nowa akcja wzbogacenia zasobów brytyjskich bibliotek pozycjami z zakresu polskiej literatury w języku angielskim. Celem akcji „Polska Półka” jest poszerzenie wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii.

- Bardzo się cieszę, że będziemy mieli okazję świętować w Wielkiej Brytanii sto lat niepodległości Polski poprzez przedstawienie historii Polski oraz bogatego dorobku polskiej kultury - powiedział Ambasador.

Arkady Rzegocki zachęcał również Polaków do aktywnego uzupełniania tematów związanych z historią Polonii w Wielkiej Brytanii poprzez redagowanie i uzupełnianie stron internetowych poświęconych polskiej historii, m.in. Wikipedii, jak również apelowanie do partnerów brytyjskich o zamieszczanie informacji historycznych na stronach miast, poszczególnych instytucji i organizacji turystycznych.

Pełen program obchodów na stronie ambasady:

www.londyn.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/0_pl100__inauguracja_obchodow_100__rocznicy_odzyskania_niepodleglosci_przez_polske

Plakat na 100-lecie niepodległości Polski - w ramach programu NIEPODLEGŁA, autor - Jakub Kaja

[if !supportLineBreakNewLine] [endif]

Ostatnie wiadomości
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now